YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Sara hastalarına karanfil tedavisi

Sara hastalarına karanfil tedavisi
18 Haziran 2011, 02:21
SAĞLIK
0 Yorum
Bu haber 5112 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI

Diyarbakır'da faaliyet gösteren Akdemir Baharat'ın Herbalisti Cahit Gürkaş, epilepsi hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Beyindeki sinir hücrelerinin gücü senkron olarak ve sürekli birbirleriyle aynı doğrultuda işlevlerini görürler. Beynin o anki canlılığına uygun olarak belli sayıdaki ve aynı görevi üstlenmiş olan sinir hücreleri aynı doğrultuda çalışırlar.

 

Beynin herhangi bir bölgesinde yer alan nedbe, tümör gibi bölgesel bozukluklar ya da oksijen azlığı, kanda glikoz azlığı, kanın baz özelliğinin artması, kanda kalsiyumun azalması gibi genel bozukluklar beyinin belli bölgesindeki sinir hücrelerinin yüksek bir elektriksel canlılık göstermelerine karşılık bazen de fazla miktarda elektriksel boşalmalara neden olabilirler.

 

Elektriksel boşalımlar bazen yalnız kaynaklandıkları bölgede kalabilirler. Bazen de beyinin diğer bölgelerine de yayılabilirler. Bu sebeple beyinin tam işlevini görebilmesi için yeteri derecede düzenli ve dengeli bir beslenmenin çok büyük bir önemi vardır.

 

Beyini lüzumsuz işler ve düşüncelerle yormamakta önemli bir faktördür. Epilepsi hastalığı doğumsal olabildiği gibi bazen de herhangi bir kaza sonrası oluşabilmektedir. Epilepsi ataklarının şiddeti değişken olabilmektedir.

 

Tıbbi tedavi ile birlikte rahatlıkla uygulanabilecek ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olabilecek bitkisel kür olarak; sabah ve akşam olmak kaydıyla tok karnına 3 adet karanfil çiğnemelerini öneririz. Çünkü karanfil bedeni, zihin yorgunluğunu giderir. Kalbi ve hafızayı
kuvvetlendirir.

 

Ferahlatıcı etkisi mevcuttur. Ayrıca beyin fonksiyonlarının gelişimi ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnç göstermesi için faydalı olabilecek bitkilerden polende ortalama yüzde 25 oranında protein vardır. Bu protein içinde insan vücudu için gerekli olan temel aminoasitlerin tamamı bulunur. Demir, bakır, kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, magnezyum, iyot gibi ayrıca A,B,C,E vitaminleri bulunur. Hücre yenileyicidir" dedi.

 

Gürkaş, epilepsiye iyi gelebilecek diğer bitkileri ise şöyle sıraladı:
"Harnup: Gallik asit içerdiğinden anti analjezik, anti bakteriyel, antioksidan, antiviral, antiseptik, anti kanserojen özelliği bulunur.

 


Soya fasulyesinde bulunan isoflavonlar adındaki bileşikler sayesinde vücudumuza dış yollar etkisiyle geçen virüslere karşı iyi bir direnç gösterirler. Hormon benzeri işlev görürler. Ayrıca vücut çalışmaları için elzem bazı vitamin ve mineralleri yüksek oranda içermektedir.

 


Yulaf: Yulaf tanesinde sabit yağ, azotlu maddeler ve karbonhidrat (yüzde 60) bulunmaktadır. Ayrıca pektin slica, pretoin, tireonin, serini alenin, thianin ve furfural antioksidanı mevcuttur. Bu sayede sinir hücrelerinin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar, iltihaplı hastalıklara karşı vücudu korur.

 


Keten tohumu: İçeriğinde B1, B2, C ve E vitaminleri, Omega- 3 ve Omega- 6 yağ asitleri içerdiğinden sinir sisteminde depresyon ve manik depresyonu iyileştirmede etkilidir. Epilepsi hastalarının tedavisinde olumlu sonuçlar verebilir. Karaciğerin fonksiyonlarını geliştirir. Vücudun enerji üretimini arttırmada yardımcı olur.

 


Zencefil: Zihni ve bedeni yorgunlukta, bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığı giderir, vücudu terletir, idrarı söktürür, dimağa kuvvet verir, ağrı ve sızıları giderir, kan dolaşımını düzene sokar.

 


Havlıcan: Alpinol ve Alpinin gibi maddeler içerdiğinden korkuya bağlı idrar kaçırma hallerinde kullanılır. Ayrıca vücudu kuvvetlendirir. İştahı açar."
Cahit Gürkaş, karanfil, arı sütü, propolis, akırıkarha, alıç, portakal nergisi, bal ve üzüm pekmezi ile tüm bu bitkilerden belli ölçülerde yapılacak macundan sabah ve akşam yemekten önce 1 tatlı kaşığı yemenini de oldukça faydalı olduğunu söyledi.


iha

YOZGATIN SESi

Bu haber 5112 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

SAĞLIK  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sigara kadar tehlikeliymiş!

Sigara kadar tehlikeliymiş! İyi uyumanın ölümcül kalp krizi riskini yarı yarıya kestiği belirtildi. Uzmanlara göre uykusuzluk sigara kadar kalb...

Horlamaya şarkılı tedavi!

Horlamaya şarkılı tedavi! İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden biliminsanları kronik horlama problemi olan 30 kişiye her gün uygulamaları ...

Beyni Güçlendirmek İçin ...

Beyni Güçlendirmek İçin ... Fiziksel aktivitenin birçok faydasının arasında stresi düşürdüğü ama aynı zamanda beyni gelecek streslere karşı dir...

Beyin sağlığını koruyormuş!

Beyin sağlığını koruyormuş! Günde iki fincan sıcak çikolata içmenin, yaşlı kişilerin beyin sağlığını ve bilişsel becerilerini koruyabileceği be...

Duran Kalpleri 24 saatte bile çalıştıracaklar ...

Duran Kalpleri 24 saatte bile çalıştıracaklar ... Stony Brook Üniversitesi Tıp Okulu bilim insanları kalbin durmasından birkaç dakikada sonra değil 24 saat içinde bi...

İyi uykuyla daha geç yaşlılık!

İyi uykuyla daha geç yaşlılık! ABD'de yapılan araştırmaya göre, iyi uyumayanların derisinin erken yaşlandığı ortaya çıktı.

Çayın çok önemli faydası!

Çayın çok önemli faydası! Prostat kanserinin yayılmasını durduruyor. Günde en az 5 fincan çay içen erkeklerin ileri evre prostat kanserine...

Şeftalinin İnanılmaz Faydaları

Şeftalinin İnanılmaz Faydaları Yaz meyvelerinin arasında yer alan ve en çok tüketilen şeftalinin bilinmeyen faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız...

Maymunlara kafa nakli oldu sıra ...

Maymunlara kafa nakli oldu sıra ... Kafa naklinin 2 yıla kadar mümkün olabileceği bildirildi.
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.