YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red..

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red..
29 Ağustos 2013, 00:14
iNTERNET DÜNYASI
0 Yorum
Bu haber 8722 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI

Facebook’un ilk kez yayınladığı ‘Küresel Hükümet Talepleri Raporu’na göre Türk hükümeti 2013’ün ilk altı ayında Facebook’a 96 talepte bulundu. Facebook ise yaklaşık 45 kez bilgi paylaşımıyla söz konusu bilgi taleplerin yüzde 47’sine yanıt verdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre Facebook, “kendi politikalarına uyumlu olan ve yasaların kısmi bilgi verilmesini zorunlu kıldığı” taleplere yanıt vermiş durumda. Twitter’a yaptığı hesap kapatma talepleriyle dünyada birinci olan Türkiye, Facebook’a yaptığı talepler konusunda sıralamada yer almadı. Türkiye; Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen taleplerin oldukça gerisinde yer aldı. İtalyan hükümetinden Facebook’a iletilen talep sayısı bin 705 iken, bu rakam Fransa için bin 547, İngiltere için  bin 975, Almanya için bin 886 ve İspanya için 479 olarak belirtildi. Söz konusu dönemde sadece ABD hükümetinden Facebook’a iletilen talep sayısı ise 12 bine yaklaştı.

BİLGİ PAYLAŞMADI   

Türk hükümeti, ‘Gezi Parkı’ eylemlerinden sonra Facebook ile uyumlu çalışıldığını açıklamıştı. Şirketten yapılan açıklamada ise devlet otoritelerinden gelen bilgi taleplerinin yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe kabul edilmediği belirtilmişti. Açıklamada “Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye’deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır” ifadesi yer almıştı.

100 milyar doları geçti

Facebook hisselerinin değeri, üç aydan beri borsadaki yükselişini devam ettiriyor. Geçen sene piyasa değeri 58 milyar dolara gerileyen şirketin değeri dün 100 milyar doları geçti. Facebook hisseleri eylülde 17.55 dolar seviyesine kadar gerilemiş ve şirketin üst yöneticileri dahil hissedarlar hisselerini satmıştı. Analistler, şirketin özellikle reklam gelirlerini hızla arttırmasıyla beraber borsada değer kazanamaya devam edeceğini ileri sürüyor.

Twitter kapıyı kapattı

2012’de Türk mahkemeleri ve güvenlik güçlerinin taleplerine olumsuz yanıt veren Twitter, 2013’ün Ocak-Haziran ayları arasını kapsayan ilk altı ayında da Türkiye’den gelen 47 talebe olumsuz yanıt vermişti. ‘Gezi’ olaylarına denk gelen dönemi de kapsayan Twitter Şeffaflık Raporu’na (Transparency Report) göre Türkiye’deki yetkili makamlar Twitter’dan 7 tweet kaldırma, 30 kullanıcı hesabı kapatma ve 10 civarındaki bilgi talebinde bulunmuştu.

YOZGATIN SESi

Bu haber 8722 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

iNTERNET DÜNYASI  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sosyal medyada kırmızı alarm!

Sosyal medyada kırmızı alarm! Facebook'ta p0rnografi, fuhuş çeteleri ve sapıklara dikkat!

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor!

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor! Türkiye'de bilgisayar kullanımı ortalama 8, internet kullanımı 9 yaşında başlıyor. Cep telefonu kullanımına ort...

Twitter spamdan korunma rehberi!

Twitter spamdan korunma rehberi! Önce Twitter'da binlerce takipçi ortadan kayboldu, sonra bazı hesaplar birden askıya alındı. Bunun üzerine '...

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak!

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak! Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, yabancı dil sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Google'da en çok ne aradık!

Google'da en çok ne aradık! Türkiye'deki internet kullanıcıları son 7 ayda arama motoru Google'da bakın en çok neleri aradı.

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor!

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor! Sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip edenlerin bunalıma girdikleri belirlendi. Gençlerin, Fa...

Twitter özür diledi!

Twitter özür diledi! Özellikle İngiltere'de giderek daha fazla kullanıcının Twitter'da maruz kaldıkları tehdit ve tacizlerden şi...

İnternet "eşi dostu" geçti!

İnternet Türkiye'de 2007'de yüzde 41,8 ile en çok kullanılan bilgiye erişim kaynağı olan "eş dost"un yerini 2012'...

"Twitter'ın güvenirliği sarsıldı!"

Twitter'daki sahte hesaplar konusuna değinen BTK Başkanı kendi adına da sahte hesap açıldığını söyleyerek, '...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.