YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Mısır daki Kafir Sisi ye BedduaYaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Sarıkayada Antik Tiyatro Kazı Çalışmaları Başladı

Sarıkayada Antik Tiyatro Kazı Çalışmaları Başladı
02 Kasım 2012, 07:50
Sarıkaya
0 Yorum
Bu haber 4926 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI

Sarıkaya İlçe Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, Yozgat Müze Müdürlüğünün Sarıkay’da 4 yıldır kazı çalışması yaptığını belirterek, “Müze Müdürlüğü 3 bin yıllık Tarihi Roma Hamamında kazı çalışması yaptı ve çalışmalar tamamlandı. Müze Müdürlüğü görevlileri, ilçemizde ayrıca bir tiyatro kalıntısı olabileceğini söylediler. Bizde yazılı olarak Müze müdürlüğüne bildirdik. Onlarda bu yazımıza üzerine ilçemize geldiler. Müze müdürlüğümüzün görevlendireceği bir arkeolog arkadaşımız başta olmak üzere bizde kazı için gerekli eleman ve ekipmanı temin etmek suretiyle çalışmalar başladı” dedi.

Yozgat Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt ise Roma hamamında bir temizlik kazısı yaptıklarını ifade ederek, “Belediyenin müracaatı ve kendi şahsi görüşlerim doğrultusunda burada bir tiyatro kalıntısı olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple araştırmaya karar verip bir arkeolog arkadaşımızı buraya görevlendirip on günlük bir araştırma kazısı yaptıracağız. Bizim için en önemli delil arazinin Antik tiyatro şeklinde olması ve ikinci kanıt ise burada bulunan iki adet mermer sütunun coğrafi olarak burada bulunması imkansız ancak insan eli ile konulmuş olabilir. Her ne kadar basamaklar sökülüp götürülmüş olsa da opera dediğimiz sahne kısmı mevcut olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.


ileri gazetesi

YOZGATIN SESi

Bu haber 4926 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Sarıkaya  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yozgat Sarıkaya da Muhtarlık Tartışmaları Ölümle Sonuçlandı.

Yozgat Sarıkaya da Muhtarlık Tartışmaları Ölümle Sonuçlandı. Yozgatın Sarıkaya ilçesine bağlı Mesçitli köyü muhtarı, evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

Sarıkaya MYO İnşaatına Teskomb Gelen Başkanı Akgül den Destek Geliyor

Sarıkaya MYO İnşaatına Teskomb Gelen Başkanı Akgül den Destek Geliyor Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı ve A...

Sarıkaya Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı

Sarıkaya Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisini Açtı Yozgatın Sarıkaya İlçe Halk Eğitimi Merkezi tarafından 2011-2012 eğitim öğretim yılı, yıl sonu sergisi açıldı.

Sarıkayada KOSGEB Desteği İle İş Yeri Açıldı

Sarıkayada KOSGEB Desteği İle İş Yeri Açıldı Yozgatın Sarıkaya ilçesinde Küçük ve Orta Sanayiciyi Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteğiyle kurulan i...

Esnaf Kredi Faizleri Arttı

Esnaf Kredi Faizleri Arttı Yozgatın Sarıkaya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Celal Güler, esnaf kredi faizlerinin yükse...

Yozgat'ta Çiftçiye Mazot Ve Gübre Desteği Ödemeleri Başladı

Yozgat'ta Çiftçiye Mazot Ve Gübre Desteği Ödemeleri Başladı Yozgatta çiftçiye mazot, kimyevi gübre ve toprak analiz destekleme prim ödemeleri başladı.

Yozgattaki Kazada 2 Kişi Öldü!

Yozgattaki Kazada 2 Kişi Öldü! Yozgat'ta meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti.

SARIKAYA'DA GSS KUYRUĞU

SARIKAYA'DA GSS KUYRUĞU Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) için gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar Sosyal...

Sarıkaya ilçesi Halk Eğitim Merkezi bağlama Kursu açtı...

Sarıkaya ilçesi Halk Eğitim Merkezi  bağlama Kursu açtı... Yozgatın Sarıkaya ilçesi Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan bağlama kursu yoğun ilgi görüyor.
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.