YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Mısır daki Kafir Sisi ye BedduaYaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Türkiye Dünya ikincisi Oldu

Türkiye Dünya ikincisi Oldu
03 Nisan 2012, 01:19
EKONOMi HABERLERi
0 Yorum
Bu haber 3200 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Türkiye ekonomisinin 2011 karnesi belli oldu. Ekonomi yıllık bazda yüksek bir büyüme gösterirken, son çeyrekteki yavaşlama dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomi geçen yılın tamamında yüzde 8.5 büyüdü. Ekonomi dördüncü çeyrekte ise yavaşlayarak yüzde 5.2 büyüdü.

Büyüme tahminlere paralel gerçekleşti. CNBC-e'nin anketinde dördüncü çeyrek için yüzde 5.2, 2011 için yüzde 8.4 büyüme bekleniyordu.

Türkiye yıllık bazda yüzde 8.5'lik büyümeyle en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olarak belirlendi. Çin geçen yılı yüzde 9.2 büyümeyle kapatarak ilk sırada yer aldı.

KİŞİ BAŞI GELİR 10 BİN 444 Dolar
2011 yılında, Türkiye'nin Dolar cinsinden gayri safi yurtiçi hasılasının 772 milyar 298 milyon Dolar olurken, kişi başına milli gelir ise 10 bin 444 dolara çıktı.

EN HIZLI BÜYÜME ARACILIKTAN
2011'de sektörel bazda sabit fiyatlarla en yüksek büyüme hızı yüzde 13.4 ile dolaylı ölçülen Mali aracılık hizmetlerinde kaydedildi.

Bu sektörü, yüzde 11.4 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 11.2 ile inşaat, yüzde 10.8 ile ulaştırma, depolama ve haberleşme, 10.4 ile vergi sübvansiyon, yüzde 9.6 ile Mali aracı kuruluşların faaliyetleri izledi.

2011'de imalat sanayi yüzde 9.4, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri yüzde 9.3, elektrik, gaz buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımı sektörü yüzde 8.8 büyüdü.

HİÇBİR SEKTÖR DARALMADI
2011'de daralma gösteren sektör bulunmazken, en küçük büyüme yüzde 1.7 ile diğer sosyal toplumsal ve kişisel hizmet faaliyetlerinde gözlendi. Büyüme konut sahipliğinde yüzde 1.9, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 3.9, kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlikte de yüzde 3.9'da kaldı.

ÇEYREKLERE REVİZYON
Bu arada TÜİK, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyüme rakamlarını açıklarken, geriye dönük 7 çeyrek için revizyona gitti. Buna göre, büyüme 2010'un birinci döneminde yüzde 12.6, ikinci döneminde yüzde 10.4, üçüncü dönemdeki büyüme yüzde 5.3, dördüncü döneminde yüzde 9.3 oldu. Büyüme 2011 yılında ise ilk çeyrekte yüzde 11.9, ikinci çeyrekte yüzde 9.1 ve üçüncü çeyrekte yüzde 8.4 oldu.

BABACAN: GIPTA EDİLEN BİR RAKAM
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme rakamlarına ilişkin, ''Türkiye ekonomisinin hele Avrupa'nın bu kadar zor bir dönemde, dünyanın zor bir döneminde ortaya koyduğu büyük bir başarıdır. Bu büyüme performansı herkesin bir bakıma gıpta ettiği, özellikle Avrupa'dan bakıldığında hem hayretle karşılanan hem de gıpta edilen bir rakam'' değerlendirmesinde bulundu.

ŞİMŞEK: YUMUŞAK İNİŞ DENGELİ SÜRÜYOR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin olarak, ''Ekonomideki yumuşak iniş, hedeflerimiz doğrultusunda dengeli bir şekilde devam etmektedir'' dedi.

Şimşek, büyümedeki sağlıklı yapının 2012'de de etkisini sürdürmesini ve büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini kaydetti.

ERGÜN: YÜZDE 4'Ü YAKALARIZ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün NTV'ye yaptığı değerlendirmede, bu yıl yüzde 4'lük hedefin yakalanabileceğini belirterek, ''2011'in ilk çeyreği bu konuda gerçek işareti vermeyecektir çünkü baz etkisi çok hissediliyor olacak. Döviz fiyatlarındaki, petrol fiyatlarındaki etkiler çok hissediliyor olacak. 2012'nin ikinci çeyreği ve ikinci yarısından itibaren özellikle Türkiye ekonomisindeki büyüme rakamları yüzde 4'ü yakalayabilecek bir performansı bize gösterebilecek'' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, CNBC-e'ye yaptığı açıklamada büyümenin bu yıl yüzde 5 civarında olacağını öngördü. YOZGATIN SESi

Bu haber 3200 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

EKONOMi HABERLERi  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sigortalarınızı Yozgatta Yaptırın!!!

Sigortalarınızı Yozgatta Yaptırın!!! Yüksek sigorta ve kasko prim bedeli ödemek istemeyen sürücüler, plakalarını Anadolu illerinde tescil ettirerek yarı...

Trafik cezanızı iptal ettirin!

Trafik cezanızı iptal ettirin! Peş peşe gelen cezalar ile şok olan sürücüler müjde.

Facebook'ta batan 12 Türk!

Facebook'ta batan 12 Türk! Bütün dünyada heyecan yaratan ancak işlem görmeye başladıktan sonra en büyük hayal kırıklıklarından biri olan Faceb...

Tkdk den Arıcılık Projelerine Yüzde 50 Hibe Dekstek

Tkdk den Arıcılık Projelerine Yüzde 50 Hibe Dekstek Tarım sektörünün gelişmişlik düzeyinin ve kırsalda yaşayan nüfusun refah seviyesinin yükseltilmesi....

Yogisad Başkanı Ayhan Çelik, Çiftçiye Sanayi Bitkilerinin Ekimi Teşvik Edilmeli...

Yogisad Başkanı Ayhan Çelik, Çiftçiye Sanayi Bitkilerinin Ekimi Teşvik Edilmeli... Yozgat Genç Sanayiciler ve işadamları Dernek (YOGiSAD) Başkanı Ayhan Çelik, çiftçiye daha fazla gelir getirebilecek...

Dünyanın 20. büyük ülkesi!

Dünyanın 20. büyük ülkesi! Apple'ın piyasa değeri ilk kez 500 milyar doları aştı. Türkiye 735 milyar dolarlık büyüklükle dünyanın 17. ekon...

BTK "3 yılda 70 bin eleman gerekecek"!

BTK BTK Başkanı Acarer: Bu kadar elemanın üniversitelerde yetiştirilmesi olanaksız, ara eleman ihtiyacını hızlı karşıla...

Tüpraş, İrandan Petrol Almaya Devam Edecek

Tüpraş, İrandan Petrol Almaya Devam Edecek Enerji Bakanı Yıldız, İrana yönelik yaptırımlar konusunda "ABD'li heyetten bilgi aldıktan sonra, biz de bazı mu...

IMF: Dünya Ekonomisi Tehlikede

IMF: Dünya Ekonomisi Tehlikede IMF Başkanı Lagarde, dünya ekonomisinin tehlikede olduğu uyarısında bulundu.
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.