YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil
26 Mart 2012, 02:22
ARABALAR
0 Yorum
Bu haber 8134 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Yaklaşık 100 bin liraya mal olan ve Hitit krallarından Pithana'nın adı verilen hidromobil enerjili araç, atık olarak egzoz gazı yerine yalnızca su buharı çıkararak çevreci yönüyle dikkati çekiyor.

Öğrencilerin yaptığı araç, yüksek basınçlı yakıt tüpünde saklanan hidrojeni havadaki oksijenle birleştirerek elektrik enerjisi oluşturan sistemle çalışıyor ve atık olarak yalnızca su buharı çıkarıyor.

Aracın iç dış tasarımını, bağlantı parçalarını, flaşörlerini, jantlarını, direksiyonunu ve pedallarını kendileri yapan öğrenciler, motor, akü ve yakıt pilini Çorumlu sponsorların katkısıyla temin etti. Önde 2, arkada 1 olmak üzere 3 tekerlekle hareket eden araç, saatte 78 kilometre hıza ulaşabiliyor. Maliyeti 100 bin lirayı bulan aracın ağırlığı ise 130 kilogram.

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Kurtbaş, AA muhabirine "Pithana"nın, temiz enerji teknolojisine katkı yapmak isteyen mühendis adaylarının oluşturduğu grubun çabalarıyla yapıldığını söyledi.

Öğrencilerin bu girişiminin başlangıçta kendilerini maliyet yönünden korkuttuğunu ifade eden Kurtbaş, "Ancak öğrencilerimizin gayretiyle sanayimizden ve özel girişimcilerimizden destek bulduk. Bu da cesaretimizi artırdı. Projenin hayata geçirilmesinde öğrencilerimizin çok büyük katkıları oldu. Araç bittikten sonra güzel tepkiler aldık. Şevkimiz ve hevesimiz bir kat daha arttı. Öğrencilerim gerçekten çok özverili çalışmalar yaptı" dedi.

Projenin toplam maliyetinin 100 bin lira olduğunu belirten Kurtbaş, maliyetin 40 bin liradan fazlasınını üniversite tarafından karşılandığını, geri kalan kısmının da Çorum Belediyesi ve sponsorların desteğiyle sağlandığını belirtti.

"Pithana" ile İzmir'de düzenlenen ve 20 üniversitenin yer aldığı TÜBİTAK destekli hidromobil yarışlarına katıldıklarını ve burada üçüncü olduklarını bildiren Kurtbaş, daha iyi dereceler almayı hedeflediklerini söyledi.

-"Bir hayali gerçekleştirdik"-

Aracı yapan öğrencilerin takım lideri Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ayhan Hacıoğlu ise yeni kurulmuş üniversitelerinde bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Proje aşamasında sıkıntı çektiklerini ancak aldıkları destekle projelerini sonlandırdıklarını ifade eden Hacıoğlu, "Ev arkadaşımla böyle bir projeyi gerçekleştirmeye karar verdik. Toplam 7 arkadaş olarak yolumuza devam ettik. Kimya, elektrik ve makine mühendisliğinde okuyan arkadaşlarımızla bir grup oluşturduk. Başlangıçta yarışa katılan üniversitelerin tecrübelerinden faydalandık. 'Projenin maliyetini toplayabilir miyiz' diye endişelendik. Tasarımın ardından Çorum'daki firmalarla görüştük. Aldığımız destekle projemizi tamamladık" diye konuştu.

Projeye "tamamen sıfırdan başladıklarını" vurgulayan Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Merve Altay da projeyi tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını, yapılacak yarışmalarda birinciliği hedeflediklerini söyledi.

Makine Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Mehmet Şener ise "projeyle tarih ve geleceği Pithana isminde birleştirdiklerini" kaydetti. YOZGATIN SESi

Bu haber 8134 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

ARABALAR  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Hem karada hem suda giden araba!!! Watercar

Hem karada hem suda giden araba!!!   Watercar 1999 yılında ABD'deki Water Car firması tarafından geliştirilmeye başlanan hem kara hem de suda giden aracın en...

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli)

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli) Para mutluluğu satın alamaz, ancak bu otomobilleri kullanmak her insanı mutlu eder.

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi.

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi. Türkiye nin hidrojenle çalışan ilk ticari aracı Kayseri de geliştirildi. Aracın test sürüşünü Enerji Bakanı Taner ...

Araba Değil Cep Telefonu

Araba Değil Cep Telefonu Toyotanın bu yeni konsepti aslında bir otomobil ama ona tekerlekli cep demek daha doğru olabilir.

Az yakan dizel Porsche Türkiyede

Az yakan dizel Porsche Türkiyede Porsche firmasının yakıttan ve vergiden tasarruf etmek isteyen zengin kesim için ürettiği Panamera dizel modeli müş...

Chevrolet Aveo da satışa çıktı

Chevrolet Aveo da satışa çıktı Sedan pazarı olan Türkiye'de Chevrolet Aveo da yenilenen tasarımıyla satışa sunuldu.

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı Okan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sis...

İkinci el lüks araçları sıfır diye sattılar

İkinci el lüks araçları  sıfır diye sattılar Almanya, Hollanda ve Belçika dan toplanan lüks araçların sıfır km gibi Türkiye ye sokulduğu ortaya çıktı. 200 mil...

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak!

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak! Bir arabalar eksikti... Ceplerin kullanıcı konum ve verilerini paylaşmasına alıştık ama bu olay "bu kadarı fazla...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.